Czy warto inwestować w złoto?

Złoto inwestycyjne to interesujący sposób na zabezpieczenie swojego kapitału. Chroni nasz majątek zarówno przed inflacją, jak i ryzykiem związanym z kryzysami gospodarczymi. Jakie formy przyjmuje złoto inwestycyjne?

Co to jest złoto inwestycyjne?

W formie fizycznej złoto inwestycyjne może występować w postaci monet oraz złotych sztabek. Produkty te odznaczają się bardzo wysoką zawartością metalu oraz mają nieograniczony nakład. O jego wartości często decyduje zawartość kruszcu, ponieważ nie ma on nominału. Złoto inwestycyjne nie posiada wartości kolekcjonerskiej – wyjątkiem są niektóre monety bulionowe. Złoto może być traktowane jako waluta, a nie jako surowiec, ponieważ jest ono zwolnione z podatku VAT.

Formy złota inwestycyjnego

Jak już zostało wspomniane, złoto inwestycyjne może przyjmować dwie różne formy. Najprostszą oraz najpopularniejszą formą inwestowania w złoto fizyczne są złote sztabki. Dostać je można w wielu różnych rozmiarach od 1g aż do 1kg. Istnieją także złote sztabki o większych gramaturach, jednak ze względu na ich wysoką cenę, są one najczęściej wykorzystywane w rozliczeniach pomiędzy bankami. Najbardziej popularna waga złotej sztabki na świecie to 1 uncja. Kolejnym rodzajem formy, jaką przyjmuje złoto inwestycyjne są złote monety bulionowe. Wybija się je w celach inwestycyjnych. Zdarza się tak, że nie mają one zadeklarowanej wartości nominalnej, a zamiast nominału podana jest zawartość kruszcu, np. 1 uncja. Najczęściej nakład monet bulionowych nie jest ograniczony i zależy od tego, jaki jest popyt na konkretną monetę. Nabywając złote monety bulionowe nie płacimy dodatkowej premii za wartość kolekcjonerską, ponieważ są one wystandaryzowane i bite w dużych ilościach. Jeżeli mamy zamiar pierwszy raz ulokować swój kapitał w złotych monetach i nie wiemy, na jakie z nich się zdecydować, najlepszym pomysłem będzie inwestycja w te monety, które są najbardziej popularne oraz rozpoznawalne. Ma to znaczący plus – ich cena jest najbardziej zbliżona do ceny giełdowej uncji złota, a co za tym idzie, także najbardziej korzystna podczas naszych zakupów. Jeśli wybierzemy bardziej rzadkie monety bulionowe, będziemy zmuszeni zapłacić więcej w relacji do ceny giełdowej jednej uncji złota. Do najpopularniejszych monet bulionowych zaliczamy Krugerrandy, Filharmoniki, Kanadyjskie Liście Klonowe oraz Australijskie Kangury.

Złoto inwestycyjne

Jak inwestować w złoto?

Kupując złoto inwestycyjne, dobrze jest kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim, należy dobrze wybrać miejsce zakupu złota. Nie kierujmy się zasadą „im taniej, tym lepiej”. Warto znaleźć sprawdzonego dostawcę, cieszącego się nienaganną opinią i posiadającego zarejestrowaną firmę. Niestety, złoto inwestycyjne to drogocenny surowiec, dlatego łatwo paść ofiarą oszustwa. Pamiętajmy też, aby szukać złota z akredytacją w LBMA, która daje nam gwarancję autentyczności. Skrót LBMA oznacza London Bullion Market Association. Jest to instytucja, która wyznacza oraz nadzoruje różnego rodzaju wymogi dotyczące jakości i bezpieczeństwa produktów na Londyńskim Rynku Kruszców.

Złoto inwestycyjne – dlaczego warto?

Na pytanie, czy warto inwestować w złoto, należy odpowiedzieć twierdząco. Pamiętajmy jednak, że cena złota inwestycyjnego zależy od dwóch, równie ważnych, czynników. Przede wszystkim jest to cena kruszcu na światowych giełdach. Wyliczając cenę złota w Polsce opieramy się głównie na giełdzie londyńskiej. Drugim, równie ważnym czynnikiem jest kurs dolara amerykańskiego do złotówki, ponieważ notowania złota podawane są w amerykańskiej walucie. Dowiedz się więcej o złocie inwestycyjnym na mennica-krakowska.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here