Przynajmniej kilka razy każdy z nas odwiedza stronę urzędu swojego miasta, po to by zasięgnąć informacji o nadchodzących zmianach dokumentów czy sprawdzić aktualizację którejś z ustaw. Przeszukiwanie stron internetowych urzędów nie należy do najprostszych, jest na nich nagromadzonych sporo informacji, sporo treści, przez które trzeba się przedrzeć, by dotrzeć do tematu, który nas interesuje. Jaka powinna być strona internetowa dla urzędu miast? Kilka zdań na ten temat poniżej.
Treści na stronie jako źródło wiedzy dla odbiorców
Strony internetowe urzędów nie są miejscem, w których podawane są oficjalne informacje, ponieważ strona www urzędu ma być miejscem szybkiej reakcji na zaspokojenie wiedzy użytkowników witryny. Po wejściu na stronę często można zauważyć gęste struktury informacji, które często na witrynach są dzielone na kategorie typu: samorząd, sport i turystyka, mieszkańcy itd. Jest to nawet wygodne rozwiązanie, ponieważ w jakiejś części ułatwia odszukanie tematu, którego poszukujemy. Materiały dotyczące aktów prawnych i inne treści o charakterze niepublicznym są umieszczane na drugim planie, główną rolę odgrywają tu wiadomości „pierwszej potrzeby”, skierowane do odbiorców korzystających z Internetu.
Jakie materiały powinny odgrywać kluczową rolę?
Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by treści były uniwersalne – musi je zrozumieć zarówno polityk, jak i turysta czy mieszkaniec. Strony internetowe muszą dostosowywać sposób prezentowania informacji w taki sposób, by osoby z orzeczeniem niepełnosprawności również mogły z nich korzystać, dotyczy to np. osób ze słabym wzrokiem czy starszych (wymagania WCAG 2.0). Materiały powinny być wyróżnione w odpowiedni sposób, powinny mieć kontrast między tłem a tekstem, a wszelkie filmy czy nagrania audio muszą mieć opisy tekstowe i napisy. Wszystkie te udogodnienia mają zapewnić dostępność cyfrową dla osób niepełnosprawnych. Na stronach internetowych urzędów znajdują się również przekierowania stron, na których załatwić można sprawy za pośrednictwem Internetu, jak np. ePUAP.
Strona urzędu miasta jest jego wizytówką
Dlatego warto zadbać o jej przejrzystość i funkcjonalność. Dopasowanie treści do użytkownika to jedno, jednak estetyka strony jest równie istotna. Skoro wiadoma jest grupa potencjalnych użytkowników, mających odwiedzić witrynę to ważne jest przystosować ją tak, by była dla nich uniwersalna. Wyszukiwanie treści nie powinno sprawiać trudności, a wygląd strony nie powinien drażnić oka, więc ważne jest zadbanie o klarowną nawigację i intuicyjne menu. Kolejnym ważnym elementem jest responsywność, o czym świadczy fakt, że ponad połową użytkowników Internetu korzysta z urządzeń mobilnych, dlatego RWD jest niejako musem w przypadku internetowych stron urzędów.
Warto pamiętać, że strona urzędu miasta to jego wizytówka, ponieważ każdy może na nią wejść i wydać opinię. Zdecydowanie widać postęp w wyglądach stron internetowych urzędów, są one bardziej przystępne dla użytkowników, jednak ciągle zgromadzonych jest tam ogrom treści, mogących przytłoczyć odwiedzających. Nie mniej jednak strony te znajdują swoje zastosowanie i ciągle są rozwijane, dlatego należy pamiętać o tym, że przede wszystkim mają być one funkcjonalne i stworzone z dbałością.