Świadectwo pracy to niezwykle ważny dokument. Znajduje się w nim wiele ważnych informacji. Przede wszystkim świadectwo pracy określa w jakim czasie i na jakim stanowisku oraz w jakim wymiarze pracy był zatrudniony pracownik w danej firmie. Na świadectwie pracy znajdują się także imiona rodziców danego pracownika. Nie ma numeru PESEL, ale jest data urodzenia. Na świadectwie pracy znajduje się informacja dlaczego ustał stosunek pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
Jest też informacja o ewentualnym zastosowanym skróconym okresie wypowiedzenia. Kolejny punkt zawiera informację o wykorzystanym urlopie wypoczynkowym w danym roku kalendarzowym. To informacja jest potrzebna przyszłemu pracodawcy. Na świadectwie pracy znajduje się również informacja czy dany pracownik miał komornika to znaczy czy jego wynagrodzenie za pracę podlegało komorniczemu zajęciu. Jeśli tak, przyszły pracodawca ma obowiązek kontynuować zajęcie komornicze, w praktyce sprowadza się to do skontaktowania się z danym komornikiem.
Co ciekawe na świadectwie pracy zamieszczone są okresy wszystkich zwolnień chorobowych, jakie dany pracownik miał u danego pracodawcy. Każdy pracodawca powinien wystawiać świadectwo pracy z najwyższą starannością. Jak sprostować świadectwo pracy po latach? Te informacje z pewnością znajdują się w poradnikach dla księgowych i prowadzących kadry. Kadry i płace to ciężki kawałek chleba. Jest to praca bardzo odpowiedzialna. Szczególnie rozliczenia z pracownikami i zakładem Ubezpieczeń Społecznych potrafią przysporzyć bólu głowy.
Świadectwo pracy to bardzo ważny dokument dla każdego pracownika.
Niezależnie od tego jakim bałaganiarzem jest pracownik i jak wielki chaos panuje w jego domu, zazwyczaj o świadectwa pracy bardzo się dba i trzyma się je w jednym wybranym miejscu. Każdy wie, że mogą one posłużyć kiedyś jako dowód okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Świadectwo pracy powinno zostać wystawione niezwłocznie po zakończeniu pracy u danego pracodawcy. W praktyce bywa różnie. Czasami księgowością zajmuje się osobny podmiot, na przykład biuro rachunkowe, wtedy oczekiwanie na świadectwo pracy może potrwać dłużej – chociaż nie jest to zgodne z prawem. Warto aby pracownik wykazał się wyrozumiałością i poczekał kilka dni.
Ubezpieczenie zdrowotne wygasa dopiero po 30 dniach od rozwiązania umowy o pracę. Zatem nie ma konieczności szybkiej rejestracji w urzędzie pracy, chyba że bardzo zależy nam na zasiłku i te kilka dni zrobią różnicę. Odejście z miejsca pracy jest stresujące dla każdego pracownika i szefa. Z jednej strony często bywa to ulga, z drugiej jednak niepewność co będzie dalej. Najwyższa staranność przy przygotowywaniu świadectwa pracy to obowiązek pracodawcy. Nie powinno tam być żadnych błędów. Ani merytorycznych ani ortograficznych albo gramatycznych. Warto, aby pracownik szczegółowo sprawdził świadectwo pracy, zanim podpisze jego odbiór.
Co dwie pary oczu to nie jedna. Jeżeli dokument jest sprawdzany przez więcej niż jedną osobę łatwiej ustrzec się błędów. Każdy pracownik doskonale wie, że przyszły pracodawca zainteresuje się jego świadectwami pracy. Stąd warto zadbać o to, aby w świadectwach pracy nie było na przykład rozwiązania umowy z winy pracownika. To może bowiem przekreślić szanse na dalszą karierę w dobrej firmie. Zamiast tego warto zadbać o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron lub odpowiednio wcześniej złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. W zawodach nie wymagających dużych kwalifikacji można przypuszczać, że złe świadectwo pracy nie przekreśli szans pracownika na dalsze zatrudnienie w innej jednostce.
Jednak jeśli chodzi o osoby na wysokich stanowiskach, przyszły pracodawca z pewnością zainteresuje się tym, jak przebiegło pożegnanie z poprzednim szefem i dlaczego praca się zakończyła. Warto zawsze zadbać o to aby zakończenie było w miłej atmosferze bez nerwów, żali i podniesionego głosu. Jeżeli w świadectwie pracy pojawią się błędy trzeba je sprostować. Trzeba wziąć odpowiedzialność za wystawiony przez siebie dokument. Tak samo trzeba wziąć odpowiedzialność za wszystkie decyzje podejmowane w życiu. Decyzja o zakończeniu pracy w danej firmie nigdy nie jest łatwa.
Szczególnie trudno mają osoby, które są obciążone jakimś kredytem lub innymi zobowiązaniami i nie bardzo mogę sobie pozwolić na przestój w pracy, właśnie z powodów finansowych. Tak czy inaczej zdecydowanie warto utrzymywać dobre relacje z szefem i współpracownikami. Jest to najlepsza droga do uzyskania dobrego świadectwa pracy. Oprócz świadectwa pracy, którego wydanie jest obowiązkowe, warto poprosić o referencje.