Rynki finansowe to bardzo obszerny pakiet instrumentów dostępnych zarówno dla osób dopiero rozpoczynających karierę w handlu, jak i dla wytrawnych inwestorów. Bez względu na staż, fundusze inwestycyjne ETF i kontrakty na różnice kursowe, zwane CFD stanowią najpopularniejsze wybory tych osób, które korzystają z usług brokerów. Czym różnią się te instrumenty i które wybrać?
Czym są CFD?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie są kontrakty CFD. To instrumenty, które umożliwiają nam handel na wzrostach, ale też spadkach danego waloru. CFD jako kontrakt stanowi umowę, która zobowiązuje drugą stronę do sprzedaży waloru po cenie zamknięcia. A zatem kupując CFD, liczymy na to, że cena danego waloru wzrośnie, a my będziemy w stanie odsprzedać go z zyskiem. Ze względu na naturę CFD, będącego kontraktem, nie jesteśmy bezpośrednim właścicielem danego instrumentu.
Handel na kontraktach CFD jest lewarowany, co oznacza, że jesteśmy w stanie zarobić znacznie więcej, niż w istocie zainwestowaliśmy. Musimy pamiętać, że jest to miecz obosieczny i w przypadku niesprzyjających warunków na rynku finansowym, źle wybrany CFD może spowodować też bardzo wysokie straty na naszym koncie inwestycyjnym.
Czym są ETF?
ETFy, nazywane oficjalnie funduszami indeksowymi stanowią niezwykle ciekawą propozycję dla wszystkich inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z inwestycjami i na samym początku nie chcą angażować się zbyt bardzo w aktywny handel oparty na lewarowaniu. Więcej informacji o ETF znajdziemy na stronie popularnego brokera Saxo Bank. ETF to fundusze inwestycyjne, które opierają w głównej mierze na podążaniu za notowaniami instrumentów bazowych. Tymi bazowymi instrumentami są najczęściej indeksy giełdowe, a zatem aktywa skupiające w sobie notowania najważniejszych spółek na danej giełdzie krajowej.
Najczęściej indeksy giełdowe reprezentują zbiór spółek o największej kapitalizacji, czego doskonałym przykładem jest polski WIG20, czy amerykański S&P500, czy Dow Jones. Indeksy giełdowe często jednak skupiają także spółki z konkretnej branży czy sektora gospodarczego. W przypadku inwestycji w ETF możemy spodziewać się ruchów podobnych co do instrumentu bazowego. A zatem jeśli sytuacja na rynku jest sprzyjająca, a instrument bazowy rośnie w siłę, możemy oczekiwać wzrostu naszego indeksu. W odwrotnej sytuacji natomiast musimy liczyć się ze spadkami.
Co wybrać – ETF czy CFD?
Wybór pomiędzy tymi dwoma instrumentami może być trudny dla tych wszystkich inwestorów, którzy nie za bardzo wiedzą, w jaką stronę ulokować swój kapitał. Oba rodzaje aktywów mogą zapewnić nam ponadprzeciętne zyski, o ile dobrze dobierzemy walory i będziemy inwestować w zgodzie z własną strategią inwestycyjną.
Musimy jednak pamiętać, że inwestycje w CFD wymagają od nas znacznie większej aktywności, co może oznaczać konieczność częstego zaglądania na wykresy. ETF, jako bardziej bierna forma handlu umożliwia nam otwarcie pozycji i oczekiwanie, aż dojdzie ona do zakładanego przez nas poziomu.