Przy gaszeniu samochodu najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom auta. Wbrew pozorom samochód nie wybucha tak szybko, jak dzieje się to na filmach, a przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy, gaśnicy samochodowej i zachowaniu spokoju można sobie z takim pożarem poradzić.
Nie narażaj innych na niebezpieczeństwo.
Gdy tylko zauważymy, że coś dzieje się z naszym autem należy się zatrzymać w miarę możliwości w bezpiecznym miejscu, tak aby nie narażać innych i ewakuować wszystkich pasażerów. Niezależnie czy podejmujemy się gaszenia pożaru sami, należy od razu wezwać straż pożarną. Gasząc pożar samemu musimy zachować rozwagę i uważać, aby się nie poparzyć.
Najczęstsze przyczyny pożaru.
Najczęstszym źródłem pożaru jest komora silnika. Jednak próbując ją ugasić należy zachować ostrożność. Nie można otworzyć maski na całą szerokość, lecz delikatnie ją uchylić. Powietrze, które dostałoby się do środka po otwarciu maski mogłoby wzniecić jeszcze większy ogień. Drugim najczęstszym ogniskiem pożaru jest miejsce pod maską rozdzielczą. W tym przypadku szybkie dostanie się do ognia jest bardzo trudne i najlepiej niezwłocznie wezwać straż pożarną. Tapicerka i tworzywa sztuczne mogą bardzo szybko zapłonąć. Najbezpieczniej będzie opuścić auto i nie podejmować się gaszenia samemu. Aby zmniejszyć zasięg strat można pozamykać wszystkie okna i drzwi, aby ograniczyć dostęp powietrza.
Jak używać gaśnicy?
Przed przystąpieniem do pożaru należy zgasić silnik. Gaśnica działa dosłownie tylko kilka sekund. Dlatego ważne jest, aby zaraz po jej otwarciu skierować strumień na źródło pożaru. Wiele osób najpierw otwiera gaśnicę, a potem zastanawia się gdzie jej użyć. Jest to podstawowy błąd, ponieważ potem nie starcza nam proszku gaśniczego na opanowanie pożaru. W gaśnicy bez manometru po zdjęciu zawleczki trzeba nacisnąć dźwignię. Następnie odczekać kilka sekund do wypełnienia się butli odpowiednim ciśnieniem i można przystąpić do działania. Bardzo często ten krok jest pomijany na instrukcji i stąd też wynika wiele nieporozumień odnośnie używania gaśnicy. W butli z manometrem po zdjęciu zawleczki możemy od razu przystąpić do działania. Bardzo ważna rzecz – gaśnicę należy trzymać pionowo. Jeśli będziemy trzymać ją do góry nogami, na zewnątrz wydostanie się tylko gaz.
Brak odszkodowania za pożar auta?
Pożary samochodu najczęściej wynikają z winy kierowcy, którzy dopuszczają się zaniedbania. Zły stan techniczny pojazdu – wadliwa instalacja elektryczna lub nieszczelność w układzie paliwowym może wywołać pożar. Jeśli nie dopełniliśmy swojego obowiązku i nie zadbaliśmy o właściwy stan naszego pojazdu, który przełożył się na wybuch ognia – ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Inaczej sytuacja będzie wyglądać jeśli pożar wybuchł w wyniku wypadku.
Podsumowanie.
Możemy podjąć się gaszenia samochodu na własną rękę, ale musimy zachować rozwagę i ostrożność. Pamiętajmy o ewakuacji wszystkich pasażerów i o przystąpieniu do gaszenia w miejscu bezpiecznym, tak aby nie narażać innych osób i pojazdów. Nie otwierajmy maski na całą szerokość, a gaśnicę trzymajmy w pionie. Niezależnie od wszystkiego powinniśmy niezwłocznie powiadomić straż pożarną.
Artykuł przygotowany przez firmyodszkodowawcze.pl