Co należy zrobić by po zakończonym sezonie móc nadal cieszyć się niezrównanym smakiem warzyw? Okazuje się, że warzywa wyhodowane na działce można z powodzeniem przechowywać także czasie mrozów. Jednak nie jest to łatwe i wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, kiedy zebrać warzywa oraz jakie warunki im zapewnić by się nie zepsuły w czasie magazynowania. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji na ten temat.
Jakie warzywa można magazynować?
Warzywami, które najczęściej się magazynuje są między innymi: cebula, pietruszka, kapusta, marchewka, chrzan, buraki, czosnek, seler, oraz por. Można je przechowywać nawet całą zimę, trzeba jednak im zapewnić odpowiednie warunki. Roślinami, które bardzo ciężko się przechowuje są między innymi: ogórki, pomidory, kalafiory, kalarepy oraz rzodkiewki.
Niektóre odmiany warzyw lepiej znoszą przechowywanie niż inne. Na przykład w przypadku marchwi najlepiej do magazynowani nadają się odmiany Koral i Jawa. Na trwałość roślin ogromny wpływ ma również ich jakość. Warzywa przeznaczone do składowania nie mogą być uszkodzone lub nadjedzone przez szkodniki.
W którym momencie zbierać warzywa?
Nie każde warzywo nadaje się do przechowywania. Bardzo duży wpływ na wytrzymałość roślin ma ich stopień dojrzałości w chwili zbioru. Najbardziej trwałe są dojrzałe i duże okazy. Nie mogą być one jednak przejrzałe, ponieważ takie warzywa mają tendencje do pękania. Dość często zdarza się to na przykład w przypadku takich roślin jak rzodkiew lub kapusta.
Warzywa najlepiej zbierać pod koniec jesieni w czasie ładnego pogodnego dnia. Okazy przeznaczone do magazynowania należy w czasie zbiorów od razu odkładać do oddzielnego kosza. Do momentu nadejścia mrozów warzywa można przechowywać w dowolnym pomieszczeniu na przykład altance lub magazynku. Jednak gdy temperatura spadnie poniżej zera zbiory należy umieścić w cieplejszym miejscu.
Gdzie przechowywać warzywa?
Parametrem, który ma największe znaczenie przy przechowywaniu warzyw jest temperatura. W pomieszczeniu, w którym mamy zamiar zgromadzić nasze zbiory temperatura powinna oscylować w okolicach trzech stopni Celsjusza. Gdy spadnie ona poniżej zera, warzywa zamarzną, natomiast, gdy wzrośnie ona powyżej pięciu stopni Celsjusza zaczną wysychać i puszczać pędy.
Kolejnym ważnym parametrem jest wilgotność powietrza. Niektóre warzywa potrzebują wysokiej inne zaś niskiej wilgotności. Na przykład cebula i czosnek powinny być składowane w suchym pomieszczeniu natomiast warzywa korzeniowe między innymi buraki i marchewka potrzebują bardziej wilgotnych warunków.
Pomieszczeniem, które idealnie nadaje się do przechowywania warzyw jest piwnica. Wystarczy ją wyposażyć w odpowiednie regały i zadbać o wentylację.