praca

To ile pracownik ma pracować unormowane jest kodeksem pracy. Pracodawca, który ma z pracownikiem umowę wie, kiedy może korzystać z jego pomocy, a kiedy nie. Dotyczy to czasu, kiedy pracownik jest na miejscu w pracy, ale również czasu, kiedy jest poza miejscem pracy dla przykładu w delegacji. Nie oznacza to, że pracownik może być dostępny dwadzieścia cztery godziny na dobę. Na to nie można liczyć i to nie jest zgodne z prawem, jakie w naszym kraju obowiązuje.

Niedotrzymanie umowy z pracownikiem może oznaczać dla pracodawcy bardzo poważne konsekwencje. Jeśli dojdzie do wypadku w pracy, a pracownika tutaj być nie powinno to oznacza, że pracodawca będzie miał wysokie kary i wiele nieprzyjemności. Wszystko trzeba w taki sposób unormować żeby pracownik wiedział, kiedy ma pracować i kiedy jest potrzebny, a wtedy żadnych problemów nie będzie.
Nienormowany czas pracy dotyczy pracowników, którzy mają do wykonania określone zadanie w określonym czasie. W Polsce obowiązuje system ośmiu godzin na dobę i nie więcej niż czterdzieści godzin tygodniowo. To wszystko w okresie pięciu dni.

nienormowany czas pracy

Zastosowanie nienormowanego czasu pracy w firmie

Jeśli pracodawca zastanawia się jak to ma wyglądać od strony prawnej to wszystko znajdzie w kodeksie pracy w artykuł nr 140. Nienormowany czas pracy może być wprowadzony tylko wtedy, kiedy wykonanie określonej pracy jest utrudnione i trudno przewidzieć, kiedy może się to zakończyć. Wtedy trzeba zastosować ten przepisu i pracownik zgodnie z prawem może wykonywać powierzone mu zadanie. W innych przypadkach nie można będzie stosować takiego rozwiązania.

Jeśli ktoś pracuje w zadaniowym systemie pracy to zalicza się do grypy, która będzie korzystała właśnie z nienormowanego czasu pracy. Najlepszym przykładem będą tutaj przedstawiciele handlowi, którzy jeżdżą do kraju. Nie ma tutaj godzin, w których mają pracować, ale jest określone zadanie, które oznacza, że taka osoba ma spotkać się z kilkoma klientami, musi sprzedać tyle i tyle towaru, którym handluje. Wykonanie tego zadania może zająć godzinę, ale może zająć cały dzień. To, dlatego trudno będzie określić czas pracy takiej osoby. Do tego dochodzi jeszcze spotkanie z klientami na kolacji, wieczorem.

Poza przedstawicielami handlowymi dziennikarze czy programiści również mają ten sam problem i muszą korzystać z nienormowanego czasu pracy. Cel jest najważniejszy i za niego pracownik otrzymuje pieniądze. Wykonanie pracy oznacza odpoczynek i właśnie tak to działa. Do nienormowanego czasu pracy zaliczają się również pracownicy, którzy pod nieobecność szefa wszystkiego pilnują. To, że ktoś pracuje w takim systemie nie oznacza, że można w ten sposób uniknąć płacenia za nadgodziny.

Tutaj również wszystko regulowane jest przez prawo, dlatego pracodawca musi się do tego wszystkie stosować. O swoje prawa trzeba będzie zadbać, bo inaczej pracodawcy będą robić wszystko żeby wykorzystać pracownika. Jeśli coś jest nie tak z rozliczeniami to natychmiast trzeba będzie to wyjaśnić. Jeśli to nic nie pomoże to nie pozostaje nam nic innego jak zgłosić się do Inspekcji Pracy, a oni będą wiedzieli jak nam pomóc. Dobrze, że wszystko w łatwy i przejrzysty sposób reguluje prawo prawy i jeśli sięgniemy do kodeksu pracy to wszystkiego się dowiemy.

To, że pracujemy w nienormowanych godzinach nie oznacza, że mamy pracować cały czas. Bardzo często osoby pracujące w korporacjach mają ten problem, bo muszą być dostępne przez całą dobę i codziennie. Tak pracować nie można i się nie da. Każdy potrzebuje pracy i pieniędzy, ale potrzebuje również odpoczynku. Tylko w takiej sytuacji można powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z tego, co widzimy. Jesteśmy rozliczani z zadań, jakie wykonujemy i wiemy, że to jest zajecie dla nas.

nienormowany czas pracy dla kogo

W przypadku kadry kierowniczej, która wtedy, kiedy nie ma szefa musi pełnić jego obowiązki należy im się albo inna stawka za nadgodziny albo wolny dzień od pracy. To wszystko będzie do uzgodnienia z szefem firmy. Warto i trzeba będzie walczyć o swoje, bo tylko w takiej sytuacji są szanse na to, że będziemy mogli uzyskać takie wynagrodzenie, na jakim nam zależy.

Jeśli pozowali sobie pracować wtedy, kiedy szef chce i rozliczać się tak jak szefowi pasuje to niestety, ale za dobrze na tym nie wyjdziemy. Tak to już jest, że pracownik musi wszystkiego pilnować i nie bać się walczyć o swoje prawa. Tylko wtedy będzie szanowany przez szefostwo, bo wiedzą, że jest wydajny, ale też wie, co mu się należy, a czego robić nie musi. Tak to wszystko wygląda w praktyce w wielu polskich firmach.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here