Rynek finansów to bardzo skomplikowana dziedzina, która jednak nie odstrasza potencjalnych przedsiębiorców, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na rozwój karier zawodowych w tym kierunku. O tym, że giełda rządzi się swoimi prawami wiedzą wszyscy i to właśnie dlatego powstają książki o inwestowaniu, które chociaż w małym stopniu starają się streścić świat finansów i podpowiedzieć młodym przedsiębiorcom, w jaki sposób mają prowadzić swoje biznesy.
O czego zaczać?
Rzeczywistość giełdowa bywa brutalna i nie da się ukryć, że tylko cześć osób osiągnie zamierzony sukces. Mimo wszystko istnieje kilka sposobów na zwiększenie takiego prawdopodobieństwa. Jednym z nich jest właśnie czytanie książek o inwestowaniu. Tutaj, jak prawie w każdej branży niezbędna jest gruntowna wiedza teoretyczna, która pozwoli zbudować podstawy, na których będzie stawiać się dalsze kroki.
Które poradniki wybrać?
Na rynku istnieje bardzo wielu autorów piszących książki o inwestowaniu, co z jednej strony daje duży wybór, ale z drugiej stwarza konieczność filtrowania tej wiedzy, gdyż przecież nie wszystko da się przeczytać. Warto wybierać z książek o inwestowaniu, które zostały napisane przez renomowanych autorów. Za takich uważa się najczęściej osoby, które albo same osiągnęły sukces, albo pośrednio w nim uczestniczyły. To szczególnie ważne, ponieważ rynek finansów można poznać tylko i wyłącznie będąc jego integralną częścią. To ciekawe, że pomimo iż książki o inwestowaniu powinny przekazywać wiedzę teoretyczną to bardzo sporą część z nich stanowi praktyczne podejście do tematu oraz studia przypadków oparte na konkretnych przykładach. Autorzy piszący dla biznesu muszą wykorzystywać wymierne statystyki i liczby, ponieważ w innym wypadku, ich rady mogłyby być nieco oderwane od rzeczywistości. Rachunkowość to zdecydowanie nie jest dziedzina, która może operować na wyimaginowanej teorii. Potrzeba solidnych dowodów na to, że coś działa.
Co ciekawe z książek o inwestowaniu powinni korzystać także profesjonaliści, którzy na pozór powinni mieć już ścieżkę edukacyjną za sobą, jednak omawiana tematyka to zdecydowanie segment, który cały czas się rozwija, a stałe uaktualnianie warsztatu to bez wątpienia przydatna praktyka. Jedno jest pewne, nie da się właściwie rozpocząć swojej kariery w finansach, bez przeczytania chociażby kilku książek o inwestowaniu. Istnieją lepsze i gorsze pozycje, dlatego warto wybrać te, które przez ogół uznawane są za czołowe, ponieważ to bez wątpienia solidna dawka wiedzy.