Wiele osób zaczynających ekologiczną przygodę z panelami fotowoltaicznymi nie ma pojęcia, ile ich wybrać na swoje potrzeby. Aby nie było ich zbyt mało lub zbyt dużo najlepiej zdać się na rady ekspertów w tej dziedzinie. Ocenią oni nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cieplną i na tej podstawie dobiorą odpowiedni typ instalacji fotowoltaicznej oraz jej moc.
Maksymalna sprawność pracy
Nowoczesna fotowoltaika daje ogromne możliwości osobom ceniącym sobie ekologię i oszczędności. Pozyskanie maksymalnej sprawności pracy paneli, czyli po prostu maksymalne wykorzystanie ich mocy pozwala na całkowitą rezygnację z tradycyjnego źródła prądu lub energii cieplnej. Moc pobierana z promieni słonecznych, przetwarzana w instalacji fotowoltaicznej i przekazywana do instalacji elektrycznej czy grzewczej w domu jest wtedy wystarczająca do tego, aby w pełni zaspokoić potrzeby domowników.
Wykorzystanie pozyskanej energii
Energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne https://freesun.pl/fotowoltaika/ może być wykorzystana w szeregu urządzeń elektrycznych w całym domu. Najczęściej jednak służy ogrzewaniu budynku oraz podgrzewaniu wody użytkowej, umożliwiając uniezależnienie się od miejskiej sieci elektrycznej i grzewczej. W domach z panelami słonecznymi częściej spotyka się ogrzewanie podłogowe oraz kuchnie indukcyjne. Usuwana jest z nich także zwykle instalacja gazowa, a urządzenia takie jak piecyki czy kuchenki są zastępowane elektrycznymi odpowiednikami.
Dokładanie kolejnych paneli
Jeśli uzyskiwane parametry mocy są za małe i nie wystarczają na potrzeby danego gospodarstwa domowego, można z powodzeniem rozbudować całą instalację. To proces bardzo prosty, opierający się po prostu na dołożeniu kolejnych paneli na dachu, a jeśli nie ma już na nim miejsca, to nawet na ziemi. W tym celu montuje się tylko specjalną konstrukcję podtrzymującą. Nie ma zasadniczo odgórnego limitu paneli, jakie może zamontować jeden użytkownik. Jednak ze względu na gabaryty instalacji fotowoltaicznej raczej nie zaleca się montowania ich zbyt dużo.