Młody Rolnik to specjalny program, który ma na celu zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych. Jeśli rodzice mają, na kogo przepisać gospodarstwo rolne to warto to zrobić, bo wiele na tym zyskamy. Można na spokojnie pracować sobie u syna czy mu pomagać, ale wszystko jest na niego. Tym samym syn może mieć bardzo dużo uzgodnień, które są z tym związane. Można unowocześnić całe gospodarstwo, a to pozytywnie wpłynie na prace. Im mniej się pracuje, a bardziej wydajnie tym lepiej.
Dzisiaj do tego wszystkiego wykorzystywane są nowoczesne maszyny, których na rynku nie brakuje. Skoro można mieć zwrot kosztów za takie maszyny i to w sporej części to trzeba taką okazję wykorzystać. Tylko jak to wygląda, jeśli uczestniczy się w takim programie z dodatkową pracą? Czasami jest na to czas i jeśli byłaby okazja to może warto ją wykorzystać? Trzeba się jednak wcześniej dowiedzieć czy istnieje w ogóle taka opcja, bo jeśli zrobimy coś wbrew prawu to czeka nas przykra niespodzianka i te wszystkie dotacje na sprzęt rolny trzeba będzie zwrócić.
Na takie rozwiązanie nie możemy sobie pozwolić, dlatego trzeba szukać ważnych dla nas informacji. Maksymalna kwota, jaką można przygnać młodemu rolników to siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych. To spora kwota, jeśli otrzymuje się ją całkowicie za darmo. Oczywiście trzeba sprawdzić czy warunki przez młodego rolnika zostały spełnione, bo tylko wtedy takie pieniądze mu się nalezą. Mało tego, jeśli pula pieniędzy jest ograniczona to ten, kto pierwszy przyniesie dobrze wypełniony wniosek wygra i otrzyma taką kwotę pieniędzy, jaka go interesuje.
Praca dodatkowa młodego rolnika
Na pewni nie znajdziemy przepisów, które będą zakazywały pracy rolnikowi na umowie zlecenie czy umowie o dzieło. Problemem jest zapis o tym, że osoba, która podejmuje się bycia na gospodarstwie rolnym musi je samodzielnie prowadzić przez okres 5 lat od daty otrzymania pomocy finansowej. To oznacza, że trzeba być tam na miejscu i zarządzać wszystkim. Trzeba pracować na własny rachunek i we własnym imieniu. Problemem jest składka na KRUS i ZUS. Tutaj, jeśli chcemy podejmować prace na umowę o dzieło czy umowę zlecenie to trzeba sprawdzić czy te składki nie będą ze sobą kolidowały. Jeśli tak się dzieje to oznacza, że nie można sobie na takie rozwiązanie pozwolić. Nie można być jednocześnie na KRUS i ZUS.
Minimum trzy lata od czasu otrzymania pomocy trzeba płacić składki na KRUS. Trzeba, zatem dokładnie się przyjrzeć pracy, jaką chcemy podjąć tak żeby później nie stracić pieniędzy i nie zostać wykreślonym z programu, który pomaga przy rozwoju naszego gospodarstwa. Czy taka dodatkowa praca ma sens i czy mamy na nią czas? Na te wszystkie pytania trzeba będzie odpowiedzieć sobie samemu i podjąć decyzje, co robić dalej. Młody rolnik, który jest zaradny i zna się bardzo dobrze na gospodarstwie rolnym nie musi martwić się o dodatkową prace. Tej ma już tyle, że czasami nie ma chwili żeby usiąść. Nie ma, co tuta zbytnio kombinować, bo można o wiele więcej stracić niż zyskać i trzeba na to uważać. Tylko wtedy będziemy działać zgodnie z programem i żaden urząd nie będzie miał do nas pretensji. Po kilku latach, czyli po pięciu będzie można podejmować decyzje, co należy robić dalej. Jeśli to, czym się zajmujemy nie jest dla nas to można mieć gospodarstwo i można legalnie pracować.
Zawsze znajdzie się takie rozwiązanie, które będzie dla nas najbardziej praktycznie. Trzeba tylko zawsze postępować zgodnie z obowiązującym prawem, a tutaj często się coś zmienia. To, dlatego korzystając z Internetu trzeba będzie te wszystkie informacje uzupełniać. Młodych rolników cały czas przybywa. Osoby starsze nie chcą już pracować, bo nie mają na to siły. Wtedy do głosu dochodzi młode pokolenie, które stara się wykorzystać każdą okazję do tego żeby można było zarobić na gospodarstwie. To bardzo dobre rozwiązanie, bo skoro państwo jak i Unia Europejska dają pieniądze to trzeba z tego korzystać tak często jak to tylko jest możliwe.
Im więcej pieniędzy uda nam się uzyskać tym bardziej będziemy zadowoleni. Park maszynowy trzeba zmieniać dość często, dlatego musimy się starać szukać wszędzie pieniędzy. Młodzi rolnicy otrzymują dużo pieniędzy i trzeba wiedzieć, w jaki sposób je wykorzystać do tego żeby gospodarstwo zaczęło przynosić jeszcze większe zyski. Dzisiaj młode osoby nie chcą robić dla samej pracy, bo szkoda im zdrowia. Muszą wiedzieć, że to im się opłaca, bo wtedy o wiele chętniej się za to wszystko zabierają. Taka pomoc finansowa na pewno ich do tego bardziej mobilizuje.