Karta pojazdu jest dokumentem, w który od lipca 1999 r. musi być wyposażony każdy samochód czy motocykl w Polsce. Jakie informacje są w niej zapisane, czy jest przypisana do właściciela, czy trzeba wozić ją ze sobą i co zrobić w sytuacji, gdy ją zgubimy? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Karta pojazdu – po co jest potrzebna?
Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do konkretnego pojazdu, a nie do jego właściciela. Jeśli kupujemy nowy samochód, obowiązek jej wydania spoczywa na jego producencie albo importerze, a jeśli wybieramy auto używane, powinniśmy otrzymać ją wraz z dowodem rejestracyjnym od zbywcy. Gdy natomiast sprowadzamy auto z zagranicy, musimy samodzielnie wystąpić o jej wydanie.
Dlaczego karta pojazdu jest taka ważna? Ponieważ bez niej nie można załatwić żadnych spraw urzędowych związanych z samochodem, np. zarejestrować go. W przyszłości możemy mieć także problem ze sprzedażą auta. Jeśli więc zdarzy się, że nasz dotychczasowy dokument ulegnie zniszczeniu albo zgubieniu, należy wyrobić jego duplikat – jak to zrobić, dowiemy się z artykułu Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu. Ze względu na ewentualne problemy administracyjne spowodowane brakiem karty, nie warto zwlekać ze złożeniem stosownego wniosku w wydziale komunikacji, mimo że w codziennym ruchu drogowym dokument zupełnie nie jest nam potrzebny.
O czym informuje karta pojazdu?
Karta pojazdu, mająca postać niewielkiej książeczki, stanowi źródło informacji o samochodzie lub motocyklu. Znajdziemy tutaj nie tylko dane dotyczące samego pojazdu, ale także informacje na temat dokonywanych w nim zmian. Dokument zawiera m.in. dane identyfikacyjne takie jak marka, model, typ i przeznaczenie pojazdu, a także wskazuje parametry techniczne oraz wszelkie przeróbki typu wymiana silnika, montaż haka czy instalacji LPG.
Na kartach książeczki zapisane są również dane aktualnego właściciela pojazdu oraz poprzednich właścicieli. Ponadto znajdziemy tu informacje potwierdzające rejestrację auta (a także poprzednie rejestracje). Wszystkie zmiany dotyczące właścicieli, parametrów czy przeróbek dokonywanych w samochodzie powinny być w karcie na bieżąco aktualizowane.
Kupujemy auto – tylko z kartą pojazdu
Z powyższych informacji wynika, że karta pojazdu stanowi cenne źródło informacji o maszynie, które warto zweryfikować przed jej zakupem – szczególnie jeśli wybieramy model z rynku wtórnego. Brak karty pojazdu nie tylko wydłuży procedurę rejestracyjną, ale także może spowodować, że nie poznamy prawdziwej przeszłości „nowego” nabytku, którą sprzedający przed nami zatai. W takiej sytuacji warto zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zażądanie od sprzedawcy zaświadczenia wystawionego przez właściwy organ, które potwierdzi dane zawarte w utraconym dokumencie.
Karta pojazdu okazuje się więc przydatna zarówno podczas zakupu czy sprzedaży auta, jak i załatwiania związanych z nimi formalności. Warto o tym pamiętać, by w przyszłości oszczędzić sobie problemów.