Jak pisać książkę

0
2615

Chciałabyś napisać własną opowieść, ale nie wiesz, od czego zacząć?

Spokojnie, nie tylko Ty jesteś w takiej sytuacji, z problemem tym mierzą się zwykle wszyscy początkujący pisarze. Wbrew pozorom, rozpoczęcie pisania wcale nie jest takie trudne, jak się zdaje.
Jak zatem zacząć?
A dalej – jak pisać książkę? Istnieje wiele patentów na udane początki, jednak prościej będzie stworzyć po prostu listę tego, czym każde dobre rozpoczęcie książki powinno się charakteryzować.

1) Wprowadzenie czytelnika w to, co dzieje się w danej chwili. Pierwsze zdania historii powinny ściśle wiązać się z jej pierwszą sceną. Jeżeli natomiast chodzi o pierwszą scenę, to powinna ona mieć decydujące znaczenie dla całej opowieści. Początek musi ukazywać czytelnikowi, czego może się spodziewać po reszcie tekstu. Oczywiście, najbardziej pożądane byłoby, gdyby początek zachęcił go do dalszej lektury.

2) Jak najszybsze przedstawienie bohaterów, najlepiej już w pierwszym zdaniu powieści. Rzecz jasna, nie oznacza to, że konieczne jest podanie od razu imienia postaci i jej całego życiorysu. Osoba bohatera po prostu powinna być obecna w narracji jak najprędzej, czy to poprzez opis wykonywanej przez nią czynności, czy też opis jej myśli. Warto dodać coś charakterystycznego dla danego bohatera, coś, co wskaże, w jaki sposób się on wyraża albo jak postrzega świat. Pozwoli to czytelnikom na wstępne poznanie bohaterów, zanim rozpocznie się akcja.

3) Ukazanie czytelnikowi, dlaczego ma zainteresować się historią. Jeżeli zatem dany bohater wzbudza pozytywne uczucia – niechaj wpadnie w kłopoty. Jeśli natomiast inna postać kreowana jest na nieprzyjemną – obdarzmy ją charakterem, który będzie przyciągał kłótnie i napędzał całą akcję. Odbiorca już od samego początku powinien poczuć, że chce poświęcić swój czas na tę właśnie książkę. Początek powieści to idealny moment, żeby przemówić do emocji czytelników, tak, aby uwierzyli, że czeka ich pasjonujące doświadczenie.

Załóżmy zatem, że udało Ci się już „przebrnąć” przez to, co najtrudniejsze i powstał początek książki, z którego jesteś zadowolony. O czym powinieneś pamiętać przy kontynuowaniu pisania powieści? Przede wszystkim, pisz swobodnie i szybko przelewaj myśli na papier. Nie zabieraj się za przeróbki ani poprawki, dopóki nie skończysz całości.

Czynności te zakłócają płynność pisania i często okazują się wymówką, by dalej nie pisać. Jeżeli opisanie danej sceny lub fragmentu w danej chwili Cię przerasta, pomiń to. Możesz wrócić do tamtego miejsca po zakończeniu pisania całości i stwierdzić wtedy, że fragment sprawiał trudności, bo wcale tam nie pasował. Pomocne również może okazać się wypowiadanie na głos dialogów – będziemy mieć wtedy pewność, że zabrzmią one jak język mówiony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here