Kariera w Policji to wielkie wyzwanie, które okupione jest wieloma wyrzeczeniami. Przykładowo, żaden policjant nie może prowadzić indywidualnej działalności gospodarczej. Jednak negatywnych stron tego zawodu, jest znacznie mniej niż pozytywnych. Wcześniejsza emerytura i państwowa, pewna posada zachęca wiele osób do składania podania do Policji.
Jak wygląda test psychologiczny do Policji? Jakich pytań możesz spodziewać się na teście wiedzy? Czy poradzisz sobie z egzaminem fizycznym?
Obowiązki służbowe policjanta
Policjanci na co dzień spotykają się z ludzkimi tragediami, wypadkami komunikacyjnymi i poważnymi przestępstwami – zabójstwami czy gwałtami. Tylko nieliczni potrafią sobie z tym poradzić i traktować pracę, jedynie jako forma zarobku i utrzymania rodziny.
Wielu policjantów korzysta z pomocy psychologów i szuka pomocy w grupach zrzeszających osoby, które ucierpiały z powodu drastycznych przeżyć.
Każdy policjant musi zdawać sobie sprawę, że najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli, a funkcjonariusz to tarcza, które chroni ich przed złem tego świata. Jeżeli chcesz dołączyć do Policji musisz zdawać sobie sprawę, że bierzesz na barki ogromną odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli.
Jakie obowiązki pełni funkcjonariusz Policji?
- Ochrania mienie i obywateli przed przestępcami;
- Wykrywa przestępstwa i przeciwdziała im;
- Poszukuje osób zaginionych;
- Ściga osoby podejrzane o dokonanie przestępstwa;
- Podejmuje działania antyterrorystyczne;
- Zabezpiecza imprezy masowe – koncerty, pochody i inne.
Rekrutacja do Policji – jak wyglądają testy?
Każdy egzamin dzieli się na cztery etapy – egzamin fizyczny, test wiedzy do Policji, test psychologiczny i rozmowę kwalifikacyjną (daw. „wywiad zorganizowany”). Każdy z etapów sprawdza możliwości kandydata – pod kątem fizyczny, umysłowym i psychicznym. Egzaminy są punktowane. Kandydaci którzy zdobędą największą ilość punktów z każdego etapu, będą mieli szansę otrzymać pracę w Policji.
- Test Sprawności Fizycznej – TSO
Każdy policjant musi być w pełni sprawny fizycznie. Testy fizycznie sprawdzą kondycję fizyczną kandydata pod każdym kątem – siły, giętkości, szybkości i skoczności. Jeżeli na co dzień nie uprawiasz żadnej aktywności, musisz zacząć trenować i solidnie przygotować się do egzaminu.
Każdy kandydat ma minutę i 41 sekund na ukończenie toru przeszkód. Im szybciej zaliczycie wszystkie stacje, tym lepszą ocenę otrzymacie. Warto się postarać i uzyskać jak największą ilość punktów z tego etapu. Później będzie tylko trudniej.
Jakie ćwiczenia są na egzaminie fizycznym?
- Bieg wahadłowy po kopercie
- „Brzuszki”, czyli zgięcia tułowia w leżeniu na plecach
- Przewroty – w przód i w tył
- Rzut piłką lekarska
- Ławka gimnastyczna
- Przenoszenie ciężkiego manekina
- Test Wiedzy Ogólnej – TWO
W tym wypadku „wiedza ogólna” oznacza świadomość zasad funkcjonowania państwa polskiego i znajomości zagadnień związanych z prawną regulacją organu Policji.
Pytania mogą dotyczyć:
- Władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej;
- Bezpieczeństwa publicznego
- Funkcjonowania Policji
- Znajomości struktur organizacyjnych w Policji
- Ustaw związanych z organem Policji
Na stronie Odpowiedzi.com.pl znajdziecie opracowane arkusze wraz z odpowiedziami, które pomogą Wam przygotować się do egzaminu.
- Test psychologiczny
Policjanci muszą charakteryzować się dużą odpornością psychiczną i określonym rodzajem inteligencji. Test psychologiczny do Policji składa się z trzech części – testu na inteligencję, głównego testu psychologicznego i rozmowy podsumowującej z policyjnym psychologiem.
- Rozmowa kwalifikacyjna (daw. „wywiad zorganizowany”)
Komisja egzaminacyjna składa się z doświadczonego w przesłuchaniach policjanta i psychologa. Obaj członkowie komisji będą zadawać Ci różne pytania, które mają wprowadzić nerwową atmosferę i wywołać u kandydata reakcję stresową. Nie reaguj emocjonalnie, odpowiadaj na pytania składnie i bez dłuższego zastanowienia. Wtedy uda Ci się zaliczyć egzamin, bez żadnego problemu.