Faktoring to jedna z najszybciej rozwijających się usług finansowania przedsiębiorstw w Polsce. Tylko w 2017 roku z usług faktoringowych skorzystało niemal 9 tysięcy firm w naszym kraju, a liczba faktorantów cały czas wzrasta. Stosowanie faktoringu sprzyja poprawie płynności finansowej i nie tylko. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego warto postawić na faktoring.
Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, usługi faktoringowe w naszym kraju cały czas dynamicznie się rozwijają i z każdym rokiem wzrasta liczba firm zainteresowanych korzyściami, wynikającymi z jego stosowania. Aby można było mówić o procesie faktoringowym, konieczne jest występowanie trzech podmiotów: faktora (instytucja faktoringowa, świadcząca usługi faktoringowe), faktoranta (firmy korzystającej z usług faktora), a także kontrahenta (klienta faktoranta).
Faktoring – na czym polega?
Faktoring jest usługą polegająca na finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności, dzięki niemu możliwe jest zdobycie nawet 90 procent wartości pojedynczej faktury z odroczonym terminem płatności już po 24 godzinach od momentu przekazania jej faktorowi. Wspomniane 90 procent to maksymalna wartość tzw. zaliczki, która jest wypłacana faktorantom przez faktorów w ramach uproszczonej metody analizy finansowej.
Uzyskaną zaliczkę można przeznaczyć na rozmaite cele. Dzięki niej, faktor może wydać ją na spłatę należności względem Urzędu Skarbowego lub ZUS, zapłatę rat leasingowych, wypłatę wynagrodzeń pracownikom oraz współpracownikom. Środki finansowe w ramach zaliczki są środkami obrotowymi o dowolnym przeznaczeniu, co przekłada się bezpośrednio na poprawę płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Umiejętne stosowanie faktoringu przyczynia się do długofalowego i stabilnego rozwoju przedsiębiorstwa.
Faktoring bez regresu
Jednym z najpopularniejszych metod finansowania przedsiębiorstw usługami faktoringowymi jest faktoring bez regresu. Dzięki niemu możliwe jest szybkie oraz precyzyjne finansowania bieżącej sprzedaży z odroczonym terminem płatności, jak również przeniesienie ryzyka niewypłacalności z faktoranta na faktora. Dzięki faktoringowi bez regresu, faktorant uniezależnia się finansowo od nieterminowych, nierzetelnych, a nawet niewypłacalnych kontrahentów i może skupić się na rozwoju firmy.
Faktoring bez regresu stanowi idealną metodę finansowania dla firm, którym zależy na stałym oraz stabilnym finansowaniu działalności w oparciu o współpracę z zaufanym i sprawdzonym partnerem biznesowym w postaci faktora. Dzięki faktoringowi bez regresu, faktorant otrzyma wszystkie należne mu środki finansowe także wtedy, gdy realny odbiorca nie zapłacił mu nawet złotówki. W ramach faktoringu bez regresu przenosi się całe ryzyko niewypłacalności na faktora, którego zadaniem jest dochodzenie do roszczeń w sytuacji braku zapłaty w terminie.
Innym, popularnym rodzaje faktoringu jest faktoring z regresem, który jest zdecydowanie tańszą usługą od faktoringu bez regresu. Nie przenosi on jednak ryzyka niewypłacalności z faktoranta na faktora, co może okazać się nieco kłopotliwe w trakcie współpracy z nierzetelnym kontrahentem.