Jak wiadomo, każda ingerencja czy zmiana wystroju domu jest poważną decyzją, którą podejmują rodziny na całym świecie. Zwykle jednak oświetlenie czy lampy zmieniamy przy okazji większego remontu. Dlatego też niektórzy wręcz bagatelizują tę część wyposażenia. Klienci potrafią spędzić dziesiątki godzin nad wyborem paneli, gresu czy odpowiednich szafek do kuchni, a kwestię lamp pozostawia się na sam koniec. Niesłusznie – powiem więcej. Lampy to integralna część oświetlenia. Można oczywiście kupić modele praktycznie niewidoczne – kinkiety, plafony a także eklektyczne żyrandole świecznikowe. Jednak najlepiej, gdy wszystko jest dopasowane do stylu panujące w pokoju czy domu. Np. jeśli mieszkamy w kamienicy i mamy do wykorzystania bardzo wysoki sufit można zdecydować się na duże klosze w stylu loftowym. Zobaczcie jak wybrać akcesoria do lamp.
Istota oświetlenia w każdym pomieszczeniu
Oświetlenie, wszelkie akcesoria do lamp czy w końcu żarówki nadają charakteru. Co więcej, nie ma się co oszukiwać – nawet sama zmiana lamp wiszących czy stojących może zupełnie odmienić dane pomieszczenie. Jeśli np. kupujemy nowy stół do części jadalnianej, to warto wyróżnić go w pokoju i zamontować nad nim eleganckiej lampy z abażurem (bardzo minimalistycznym, cylindrycznym). Bardzo często w polskich domach występuje jedno główne światło na środku pokoju – ewentualnie czasami mamy jakieś lampki biurkowe czy inne stojące odpowiedniki. Prawda jest taka, że w żadnym pokoju nie może być za ciemno. Można to naprawić poprzez kupienie mocniejszej świetlówki, ale także dodanie mniejszych – nadających klimatu lampek. Może to być np. minimalistyczny kinkiet nad komodą czy designerska lampa na szafce telewizyjnej.
Jak wybrać lampy?
Tak jak wspomniałem wcześniej wybór lamp musi być przemyślany. Salon jest ewidentnie najważniejszym miejscem w całym domu. Dlatego tam trzeba wyjątkowo zadbać o funkcjonalność i styl. Jest to najbardziej reprezentacyjne miejsce z całego mieszkania i chcemy się tam cieszyć odpowiednim poziomem komfortu. Dlatego też polecam udać się do specjalisty od oświetlenia (lub od początku urządzić go razem z projektantem wnętrz). Klienci bardzo często nie wiedzą, czego chcą, co skutkuje rozgardiaszem. Sypialnia to chyba najprostsze pomieszczenie do oświetlenia. Jeśli rzeczywiście jest to tylko i wyłącznie pomieszczenie do wypoczynku, to wystarczy prosty plafon jako główne źródło światła (może być żyrandol) i ewentualne lampki nocne na szafkach. Co więcej, niektórzy rezygnują z klasycznych lampek nocnych, tylko montują nad łóżkiem kinkiety w ścianie – co kto lubi!
Abażury i żarówki
Żarówka to podstawowa forma akcesorium do lampy i co tu dużo mówić – jest to jej niezbędna część. Obecnie jednak ich wybór nie sprowadza się do mocy, ale także do koloru. Świetlówki ledowe są dużo bardziej wytrzymałe i przede wszystkim energooszczędne. Można także kupić żarówki inteligentne, które steruje się przy pomocy aplikacji w smartfonie. Dzięki temu możemy zmieniać kolory i natężenie światła na bieżąco.