Eksperci już od wielu lat podkreślają, że cyfryzacja wspomaga produktywność i zarządzanie zadaniami w firmie. Co więcej, taka zmiana jest nieunikniona w związku z szybkim i ciągłym rozwojem technologicznym. Szczególnie w przedsiębiorstwach, które wprowadziły tryb pracy zdalnej (lub częściowy tryb pracy zdalnej) rozwiązania technologiczne pozwalające na optymalizację zadań i procesów w firmie mogą się świetnie sprawdzić.
Jak dokładnie cyfryzacja może wspomóc polskie przedsiębiorstwa? Jak ją wprowadzić i czy jest kosztowna?
Czym tak dokładnie jest cyfryzacja i jakie daje korzyści?
Nie ma jednej używanej definicji cyfryzacji, jednak wszystkie z nich wskazują na wykorzystanie narzędzi cyfrowych w celu zwiększenia produktywności i przyspieszenia wzrostu.
Rozwiązania cyfrowe przyczyniają się przede wszystkim do optymalizacji procesów w firmie. Na przykład zaawansowana analiza danych pomaga na wyciągnięcie ogólnych wniosków dotyczących funkcjonowania firmy, a automatyzacja niektórych działań odciąża pracowników od wykonywania powtarzalnych czynności i znacząco oszczędza czas.
Ważną zaletą cyfryzacji jest również dostęp do większych rynków zbytu, czy do klientów zagranicznych. Firmy w pełni zcyfryzowane mają globalny zasięg, co umożliwia im konkurowanie z firmami z całego świata oraz na poprawę jakości swoich usług. Z kolei znajomość zachowań klientów czy najnowszych trendów w ich pozyskiwaniu, jest obecnie oparta na gromadzeniu odpowiednich danych oraz ich analizowaniu.
Warto zauważyć, że cyfryzacja pozwala na wprowadzenie innowacyjnych produktów czy usług i wyprzedzenie tym samym konkurencji. Dzięki zbieraniu danych oraz oceny procesów i zachowań klientów przedsiębiorstwa mogą analizować zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania w danej chwili.
Jakie sektory gospodarki są najbardziej zaawansowane cyfrowo?
Według raportu “Cyfrowa Polska” najbardziej zaawansowane cyfrowo działu polskiego gospodarki to sektor finansowy, media, handel detaliczny, usługi specjalistyczne i biznesowe oraz sektor chemiczno-farmaceutyczny. Warto zauważyć, że te sektory cechują się większym udziałem kapitału zagranicznego niż te dziedziny gospodarki, które są mniej zaawansowane cyfrowo.
Według wcześniej wspomnianego raportu Polskie firmy mają wciąż niesamowicie niewykorzystany potencjał w aspekcie cyfryzacji. Szacuje się, że gdyby w Polsce wśród firm był podobny poziom optymalizacji i produktywności pracy, jaki panuje obecnie w krajach Europy Zachodniej, to gospodarka w naszym kraju zwiększyłaby się o 51 procent. Okazuje się więc, że wielu Polska obecnie stoi przed wielkim wyzwaniem, jeśli chodzi o cyfryzację firm.