Gdzie i w jakim celu wykorzystuje się wyroby z miki

Mika to naturalny minerał, który dzięki swoim właściwością znalazł zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle. W niektórych branżach jest ona wręcz niezastąpiona. Dlaczego producenci tak chętnie decydują się na stosowanie tego produktu i jakie są jego główne zalety? Dowiedz się więcej.

Jakie są podstawowe właściwości miki?

Kryształy miki wyróżniają się błyszczącą, białą lub kremową powierzchnią. Należą one do grupy glinokrzemianów. Kryształki po zmieleniu stają się transparentne i matowe. Mika ceniona jest w branży przemysłowej przede wszystkim ze względu na odporność na:

  • uszkodzenia mechaniczne,
  • odkształcenia i pęknięcia,
  • działanie wilgoci i związków chemicznych,
  • wysokie temperatury,
  • kwasy i oleje.

Co więcej, charakteryzuje się ona wysoką przezroczystością. To umożliwia zastosowanie jej jako okienka na przykład w piecach i kominkach.

W jakich formach może występować mika?

Okienka mikowe to tylko jedna z możliwości wykorzystania tego minerału. Producenci miki oferują ją również w formie blokowej. Takie płaty można wykorzystać jako elementy izolacji termicznej i nie tylko. Ze względu na doskonałą izolacyjność elektryczną świetnie sprawdzi się również w elektronice.

Kolejnymi ciekawymi propozycjami są osłony i dyski stosowane między innymi w przemyśle chemicznym i ceramicznym. Dyski mikowe wykorzystuje się podczas pracy, kiedy temperatura przekracza 200 stopni Celsjusza, a ciśnienie jest wyższe niż 40 barów.

Continental Trade https://www.continentaltrade.com.pl/ to dostawca miki z różnorodną ofertą nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu, który zajmuje się między innymi dystrybucją miki naturalnej w formie płatków i proszków. Te mogą zostać dopasowane rozmiarem i kolorem do konkretnych potrzeb klienta.

Gdzie konkretnie wykorzystuje się mikę?

Właściwości miki czynią ją niezbędnym materiałem wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Ta w sproszkowanej formie jest jednym ze składników:

  • pap,
  • lakierów,
  • tapet ściennych,
  • tworzyw sztucznych,
  • papieru przemysłowego.

Wykorzystuje się ją również w przemyśle ceramicznym, budowlanym, motoryzacyjnym i szklarskim.

Ze względu na bardzo niskie przewodnictwo prądu miką odizolowuje się elementy elektroniczne takie jak tranzystory i radiatory. Warto dodać, że jest ona świetnym izolatorem nie tylko elektrycznym, ale również termicznym.

Producenci miki muszą zadbać o to, aby spełniała ona wszystkie obowiązujące normy i wymogi techniczne Unii Europejskiej. Dystrybutor najczęściej jest w stanie to potwierdzić wyrobionymi certyfikatami. Wtedy mikę bez problemu można wykorzystać do produkcji nawozów, środków ochrony roślin, a nawet kosmetyków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here