: Projekty domów z piętrem do adaptacji są jednymi z najczęściej wybieranych przez inwestorów. Poddasze nieużytkowe to przestrzeń w domu, której nie możemy zaadaptować na pomieszczenia mieszkalne. Poddasze użytkowe jest bardziej funkcjonalne, ponieważ w dowolnej chwili możemy zaaranżować na nim np. pokój dla dziecka, garderobę, gabinet czy biblioteczkę.
Poddaszem w budynku nazywamy miejsce między dachem a najwyższym stropem domu. Powierzchnia, układ oraz kształt poddasza są uwarunkowane m.in. konstrukcją więźby dachowej oraz wysokością ścianki kolankowej (części dobudowanej na wieńcu ostatniej części budynku).
Funkcje poddasza użytkowego
Poddasze użytkowe po odpowiednim przygotowaniu, do którego zalicza się m.in. obudowanie podłóg i ścian materiałem takim jak płyta ursa xps, nadaje się do zagospodarowania i zamieszkania. W pomieszczeniach na poddaszu możemy urządzić np. garderobę lub pokój dziecka. Ze względu na fakt, że jest to najcichsza część domu, na piętrze często urządzane są gabinety, sypialnie i biblioteczki. W przypadku wykonania odpowiednich instalacji nie ma przeszkód, aby w pomieszczeniach poddasza użytkowego zaaranżować łazienkę i kuchnię. W pomieszczeniach ze skosami możemy też przechowywać urządzenia do obsługi technicznej domu oraz akcesoria gospodarcze. Warunkiem adaptacji poddasza jest zastosowanie się do obowiązujących wymagań technicznych, szczególnie dotyczących konstrukcji stropu i dachu. Strop powinien być na tyle silny i solidny, aby utrzymać ciężar ścian działowych, mebli i innych sprzętów. Palną konstrukcję więźby dachowej należy zabezpieczyć uszczelniającym materiałem ognioodpornym. Pokoje przeznaczone na stały pobyt ludzi powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 metra, należy doprowadzić do nich wentylację i instalację elektryczną, a wejście na piętro muszą umożliwiać stabilnie schody.
Jak wykorzystać poddasze nieużytkowe?
Poddasze nieużytkowe nie nadaje się do zamieszkania, nie oznacza to jednak, że jest to przestrzeń całkowicie bezużyteczna. Może ono pełnić funkcję strychu, na którym będziemy przechowywać np. sezonowe sprzęty zimowe lub pudełka z ubraniami. Wcześniej należy jednak ustalić tę kwestię z konstruktorem budynku i dopytać, jakie jest dopuszczalne obciążenie przyjęte na metr kwadratowy powierzchni, aby nie obciążyć zanadto podłóg na strychu. Poddasze, którego nie możemy zaadaptować na cele mieszkalne, może też służyć wyłącznie jako przestrzeń wentylacyjna domu.
Różnice w podatku za poddasze użytkowe i nieużytkowe
Rozważając wybór pomiędzy projektem domu z poddaszem użytkowym i nieużytkowym, warto wziąć pod uwagę także różnice w opłatach podatkowych. W domach z piętrem do zamieszkania poddasze traktowane jest jako osobna kondygnacja, a to oznacza wyższą kwotę podatku. Piętro nieużytkowe nie stanowi kondygnacji, nie ma więc dodatkowych opłat za podatek od takiej części nieruchomości.