wstępne badania lekarskie

Pracodawca nie musi dopuszczać pracownika do pracy, jeśli ten nie posiada aktualnych badań i orzeczenia lekarza, że się do tego nadaje. To jest zgodne z prawem i kodeksem pracy, dlatego trzeba się do tego stosować, bo inaczej pracodawca może nas odesłać do domu. Badania wstępne do pracy to podstawa i warto o tym wiedzieć jak najwięcej się tylko da.

Każdego pracownika będą obowiązywały takie badanie profilaktyczne.

Mogą być wykonywane przed podjęciem pracy jak i w czasie, kiedy już pracuje. Wyróżnia się aż trzy typy takich badań, na które możemy być odesłani przez pracodawcę. Badania wstępne to początek pracy w nowym miejscu., Kolejne to badania okresowe, które wykonuje się wtedy, kiedy upływa termin badań wstępnych. Na końcu mamy trzeci rodzaj, którym są badania kontrole, to są badania, które wykonuje się, jeśli byliśmy długo za chorobowym i teraz trzeba sprawdzić czy wszystko wróciło do normy.

Dotyczy to osób, które na zwolnieniu były przez okres dłuższy niż trzydzieści dni. Badaniom podlegają osoby, które właśnie zostały przyjęte do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni z jednego stanowiska pracy na drugie. Każde przenoszenie z jednego stanowiska na inne gdzie mogą występować szkodliwe dla zdrowia warunki oznaczają wysłanie pracownika na badania. Tylko wtedy może on pracować zgodnie z prawem i w razie kontroli nie będzie żadnego problemu.

badania lekarskie do pracy

Jeśli ktoś jest przyjmowany powtórnie do pracy na to samo stanowisko to badania wstępne nie obowiązują go i nie musi na nie tracić czasu. Jeśli zmienia się stanowisko pracy na takie gdzie występują te same warunki również nie trzeba tego robić. Jeśli pracownik przychodzi do pracodawcy i ma aktualne orzeczenie lekarskie, z którego wynika, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zawody to nie trzeba go ponownie kierować na badania.

Nie dotyczy to również osób, które zmieniają pracę i nie minęło jeszcze trzydzieści dni od zwolnienia w jednej firmie i zatrudnienia w tej. Pracodawcą sam może zdecydować czy taka osoba powinna iść na badania czy nie.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, bo pracowała na takim samym stanowisku wcześniej to do lekarza chodzić nie musi. Te osoby, które nie będą zatrudnionych w pracy, która jest bardzo niebezpieczna również nie muszą robić badań.

Badania lekarskie dla pracowników

Na badania wstępne do pracy kieruje każdy pracownika przyszły pracodawca. Skierowanie otrzymujemy w dwóch egzemplarzach gdzie jedna sztuka jest dla lekarza, a druga dla osoby kierowanej na badania. Pracodawca musi później takie skierowanie razem wykonywanym badaniem przechowywać w aktach pracownika. Zaletą takich zadań jest to, że wszystkie koszty ponosi pracodawca, a nie pracownik.

Pracownik korzysta z pomocy lekarza, z którym pracodawca ma zawartą umowę. Lekarz wydaje orzeczenie, że nie ma żadnych przeciwwskazań albo jakieś są i wtedy trzeba będzie podejmować dalsze kroki. Jeśli coś z pracownik zdrowiem jest nie tak jak trzeba to niestety, ale nie dojdzie do posiadania umowy. Może też być czasowo dopuszczony do pracy, ale za jakiś czas przyjdzie na badania żeby sprawdzić czy jest w lepszej kondycji. Problemem w Polsce są wszelakiego rodzaju kombinację.

Zamiast udać się na rzetelne badania, które mają za zadanie sprawdzenie czy jesteśmy zdrowi czy nie my wybieramy drogę na skróty. Płaci się za orzeczenie właściwie bez sprawdzenia pracownika i jego stanu zdrowia. Problem polega na tym, że często na takich badaniach wychodzą nam choroby, o który nic nie wiedzieliśmy. Gdyby nie badania moglibyśmy mieć w przyszłości poważniejsze problemy i właśnie tak się dzieje u wielu osób.

wstępne badania

Jeśli mamy skierowanie na badania to byłoby dobrze podjeść do tego w profesjonalny sposób, a wtedy, jeśli jesteśmy zdrowi to i tak pracę otrzymamy. Jeśli jednak coś się dzieje to będzie można skorzystać z pomocy lekarza. Warto właśnie w ten sposób do tego dochodzić. Na przestrzeni lat się i tak wszystko zmienia na lepsze, bo więcej pracodawców dba o to żeby te badani były przeprowadzane tak jak należy.

Badania naprawdę nie trwają długo, a często można je robić w czasie trwania pracy. Nie migajmy się od tego tylko starajmy się wszystkie wykonać tak szybko jak to tylko jest możliwe.
Tylko wtedy dowiemy się czy nadajemy się do takiej pracy czy nie. Jeśli nie pracujemy w szkodliwych warunkach to mało prawdopodobnym jest żeby były jakiekolwiek przeciwwskazania. Wystarczy udać się do lekarza, a wtedy wszystkiego się dowiemy. Kilka dni i będzie już po wszystkim, a my będziemy zatrudnieni w nowym miejscu.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here