Prawa pracowników są w naszym kraju łamane niepokojąco często. Wszyscy oczywiście zgadzamy się ze stanowiskiem, iż jest to karygodne i nie powinno tak być. Wszyscy chcielibyśmy walczyć o dobro pracowników i przeciwstawiać się tyranii wyzyskujących przełożonych, nierzadko znęcających się psychicznie nad podwładnymi.
W związku z wykorzystywaniem pracowników organizowanych było mnóstwo akcji społecznych, mających na celu podnoszenie świadomości zarówno pracodawców, jak i pracowników. Często bowiem zatrudnieni nie bronią swoich praw, gdyż najzwyczajniej w świecie ich nie znają. Dlatego bardzo ważne jest, by zapoznawać ich z przysługującymi im przywilejami, aby nikt im ich nie odbierał.
Często jedynym źródłem wiedzy jest dla pracowników internet. Mogą w nim jednak znaleźć mnóstwo nieoficjalnych, niesprawdzonych informacji, które mogą ich wprowadzić błąd. Statystyki pokazują, że Polacy bardzo często wyszukują takie frazy, jak choćby „sąd pracy jak wygląda rozprawa”, „kiedy udać się do sądu pracy”, „gdzie zgłosić niesprawiedliwe wypowiedzenie umowy o pracę” czy nawet „co to sąd pracy i jak działa”.
Jak już jednak wspominaliśmy, internet i informacje pozyskane na forach internetowych czy różnego rodzaju portalach, które nie są redagowane przez ekspertów, mogą być mylne i wprowadzać poszukującego informacji pracownika w błąd.
Sądy pracy często same decydują się więc na organizowanie akcji mających na celu szerzenie informacji dotyczących praw pracowników oraz tego, jak instytucja ta właściwie działa i w czym może poszkodowanemu pomóc. Obywatele bardzo często boją się sądu pracy, gdyż zazwyczaj nie posiadają wiedzy na temat tego, jak on działa.
Gdy ich prawa oraz przywileje zostają nadwyrężone, unikają zgłoszenia sprawy do tejże instytucji, gdyż stanowi ona dla nich swoistą niepokojącą tajemnicę. Wolą po prostu przemilczeć sprawę, by „nie włóczyć się latami po sądach”. Jest to niesłuszne podejście.
Rozprawa w sądzie pracy nie powinna być postrzegana jako coś przerażającego i zagrażającego pracownikowi. Warto mieć odwagę, by w razie potrzeby podjąć najodpowiedniejszą decyzję i zawalczyć o przestrzeganie naszych praw, które bezsprzecznie nam przysługują.
Jak więc właściwie wygląda rozprawa w sądzie pracy?
Cóż, nie jest to nic nadzwyczajnego. Udajemy się do budynku instytucji, w którym rozprawa ma mieć miejsce, następnie kierujemy się pod salę o poszukiwanym przez nas numerze i czekamy na rozpoczęcie rozprawy. Następnie przesłuchane zostaną obie strony. Należy udzielać odpowiedzi zgodnie z prawdą i swoją wiedzą.
Bardzo przydatnym zabiegiem jest przygotowanie sobie wcześniej wszelkich dat dotyczących wydarzeń, które mają związek ze sprawą (okres zatrudnienia i tym podobne; generalnie, co się kiedy wydarzyło). Po zakończeniu rozprawy zostaniemy poinformowani o terminie kolejnej, następnej rozprawy.
Władze Rzeczpospolitej Polskiej podjęły ostatnio decyzję o wprowadzeniu w kraju specjalnego programu informacyjnego mającego na celu zapoznawanie obywateli z prawami pracowników oraz działaniem nie tylko sądów pracy, ale i generalnie całego polskiego systemu sądownictwa.
Do czego będzie się to sprowadzać w praktyce?
Zorganizowane mają zostać spotkania w licznych zakładach pracy rozlokowanych na terenie całego kraju; będą mieć one miejsce w czasie godzin pracy, dlatego też nikt nie będzie musiał stawiać się w miejscu pracy po godzinach lub w weekendy. W trakcie tego typu warsztatów specjaliści będą prowadzić specjalne wykłady dotyczące przywilejów pracowników oraz przysługujących im praw.
Będą to przemówienia urozmaicone prezentacjami multimedialnymi, by pracownicy zapamiętali i wynieśli z nich jak najwięcej, a także by spotkania te były dla nich również interesujące. Najważniejsze jest to, by warsztaty były przede wszystkim utylitarne, a więc by przyniosły wymierne korzyści w postaci wzrostu świadomości pracowników, a także pracodawców. Właśnie to jest bowiem najważniejszym celem pomysłodawców, w imię którego chcą oni przede wszystkim walczyć.
Odpowiedzialność spoczywa również w rękach pracowników i właścicieli firm oraz zakładów, którzy prowadząc pewne prewencyjne działania mogą sprawić, że obróci się to na ich korzyść.
Kiedy oni sami będą bowiem znać prawa swoich pracowników i będą ich przestrzegać, a także informować swoich podwładnych na temat tego, jakie prawa im przysługują, ci zaczną dostrzegać, jak poważnie oraz uczciwie są przez szefa traktowani.
To zaś może znacznie poprawić relacje między przełożonym a podwładnymi oraz sprawić, że atmosfera w miejscu pracy stanie się o wiele przyjemniejsza i wpłynie pozytywnie na każdą pracującą tam osobę.