Jak znaleźć pracę po studiach?

Podjęcie studiów zwykle wiąże się z przekonaniem, że ukończenie uczelni jest furtką, prowadzącą do wysokich zarobków i dobrego stanowiska. Obranie kierunku studiów często związane jest z zainteresowaniami, marzeniami. To jednak nie zawsze posiada odzwierciedlenie w potrzebach rynku pracy. Pracodawcy uważają, że programy nauczania są niezwiązane z praktyką zawodową, a metody są przestarzałe. Efektem tego jest brak praktyki i przygotowania merytorycznego u absolwentów uczelni. Nie oznacza to jednak, że na system nauczania można zrzucić odpowiedzialność za brak posiadanej praktyki. Studenci powinni zadbać o tę kwestię we własnym zakresie.

Sytuacja ludzi młodych na rynku pracy jest bardzo trudna. Wielu z nich nie ma pracy, a duża część osób pracujących nie jest zadowolona ze swojej pracy. Młodzi pracownicy uskarżają się na niskie zarobki, brak perspektyw awansu, umowy śmieciowe. Znaczna część absolwentów szkół wyższych od początku swojej kariery odczuwa silną frustrację. Pracodawcy uskarżają się na nieprzygotowanie absolwentów do zawodu. Pomimo posiadanej wiedzy teoretycznej, brak miękkich kompetencji, umiejętności praktycznych, które umożliwiają elastyczne funkcjonowanie na rynku pracy.

Absolwenci często swoją przyszłość wiążą z miastem rodzinnym lub tym, w którym studiują. Traktując to miejsce jako ośrodek swojego życia, nie chcą wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia. Jednak to właśnie mobilność może decydować o znalezieniu zatrudnienia. Nierzadko zdarza się, że podaż stanowisk jest większy w innych miastach. Jeżeli nie posiadamy zobowiązań, które zmuszają do życia w danym mieście, warto pomyśleć o przeprowadzce. Młode osoby mogą skorzystać z pomocy urzędu pracy, który oferuje pomoc finansową w zasiedleniu.

Bardzo ważne jest przeglądanie na bieżąco ofert pracy i wysyłanie swoich dokumentów aplikacyjnych do przedsiębiorstw. Jeżeli oferta wydaje się atrakcyjna warto aplikować. Kandydatów na każde miejsce pracy jest wielu. Warto próbować swoich sił. Nie zakładaj z góry, że znajdą się kandydaci lepsi i atrakcyjniejsi dla pracodawcy.

Staże i praktyki studenckie są dobrą okazją do zdobycia cennego doświadczenia, tak bardzo pożądanego na rynku pracy. Wielu absolwentów szkół wyższych nie posiada żadnego doświadczenia, którym mogą się pochwalić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Okres studiów jest bardzo dobrym czasem, aby zdobyć doświadczenie w czasie bezpłatnych praktyk lub staży. Niewiele osób korzysta z tych możliwości, nie doceniając tej drogi zdobywania doświadczenia. Staże i praktyki pomagają również poznać wiele zawodów, mogą okazać się pomocne przy wyborze ścieżki kariery. Nierzadko najlepsi praktykanci i stażyści po zakończeniu pracy, otrzymują propozycję współpracy. Ta metoda jest najłatwiejszym sposobem zdobycia pracy.

Często zdarza się, że młodzi ludzie mają wygórowane oczekiwania. Nie chcą podejmować pracy na stanowiskach liniowych za minimalną płacę. Może to być uzasadnione w przypadku osób, które wcześnie rozpoczęły karierę i posiadają bogate doświadczenie zawodowe. Jednak osoba, która rozpoczyna pracę nie powinna przesadzać z oczekiwaniami. Nie oznacza to jednak, że musi się zgadzać na warunki pracy nieodpowiednie do wykonywanych obowiązków, zbyt niskie wynagrodzenie lub brak umowy. Wiele osób zapomina o tym, że kariery nie rozpoczyna się od wysokich stanowisk, a zdobywanie doświadczenia związane jest z czasem.

Absolwenci nie potrafią w sposób praktyczny wykorzystać wiedzy zdobytej w trakcie studiów. Często również nie znają programów, na których oparta jest codzienna praca w danej branży. Nieznajomość rynku jest nagminna wśród młodych ludzi. Podstawowym błędem jest przekonanie, że uczelnia przygotuje nas na funkcjonowanie na rynku pracy. Warto samemu zadbać o własną przyszłość. Konieczna jest znajomość tematyki branżowej, śledzenie trendów, poznawanie pojęć branżowych, które wykraczają poza tematykę zajęć na uczelni. Przekonanie, że wiedza przekazywana na uczelni jest wystarczająca, jest błędne. Wiedza na temat branży i bycie na bieżąco jest nie tylko przydatne, ale często niezbędne.

Okres poszukiwania pracy jest dobrym czasem na tworzenie swojego CV i uzupełnianie go o nowe kwalifikacje. W każdym mieście oferowane są szkolenia, także bezpłatne. Korzystanie ze szkoleń pozwala na rozwijanie wielu umiejętności, kompetencji miękkich, certyfikatów językowych.

Większość osób poszukujących pracy uważa, że nie ma trudności z tworzeniem dobrego CV. Zła konstrukcja dokumentów skutecznie utrudnia zdobycie pracy. Przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych warto nad nimi popracować i upewnić się, czy spełniamy przynajmniej częściowo warunki określone w ogłoszeniu.

Poszukiwanie pracy po ukończeniu studiów bez doświadczenia jest bardzo trudne. Możemy jednak sprawić, że ten proces będzie mniej frustrujący i bardziej efektywny. Poszerzanie horyzontów, zdobywanie nowych kompetencji i szukanie pracy w sposób aktywny pozwala zdecydowanie szybciej znaleźć interesującą pracę. Konieczne jest dopasowanie do zmieniającej się rzeczywistości. Zdobywanie wiedzy większej niż przeciętny kandydat na dane miejsce pracy. Ważna jest jednostka i indywidualność. Warto się wyróżnić na tle innych, pozytywnie zaskoczyć potencjalnego pracodawcę, by nie stać w kolejce po pracę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here