Do najpopularniejszych (i najbardziej znanych) zawodów medycznych z pewnością należą lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny. W rzeczywistości jednak lista zawodów medycznych jest znacznie dłuższa – a do wykonywania wielu z nich wystarczy ukończenie odpowiedniego kursu czy policealnej szkoły medycznej. Tak jest w przypadku technika sterylizacji medycznej, który jest cichym bohaterem wszystkich zabiegów i operacji.
Kim jest technik sterylizacji medycznej i czym się zajmuje?
Do przeprowadzenia każdej operacji i większości zabiegów medycznych konieczne są odpowiednie narzędzia. Za ich przygotowanie odpowiada właśnie technik sterylizacji medycznej – zajmujący się zarówno sterylizacją narzędzi wielokrotnego użytku (w tym również sprzętu diagnostycznego), jak i doborem metod i środków dezynfekcji, prowadzeniem dokumentacji wykonywanych działań oraz współpracą z zespołem medycznym. Z tego względu, mimo że o technikach sterylizacji medycznej mówi się stosunkowo niewiele, to pełnią oni istotną rolę i to właśnie dzięki nim lekarze mogą przystąpić do zabiegu mając pewność, że wszystkie narzędzia zostały starannie przygotowane i odkażone.
Z tego samego względu technicy sterylizacji medycznej nie mogą narzekać na brak ofert. Przedstawicieli tego zawodu potrzebuje każda placówka medyczna, a w szczególności – szpitale. Kolejna dobra wiadomość dotyczy kształcenia technika sterylizacji medycznej – wystarczy ukończenie rocznego kierunku, by móc podjąć pierwszą pracę w zawodzie.
Technik sterylizacji medycznej: szkoła medyczna
Osoby, które chcą zostać technikami sterylizacji medycznej, mogą zapisać się do policealnej szkoły medycznej. Odpowiedni kierunek prowadzi m.in. Żak (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/technik-sterylizacji-medycznej). Słuchacze, którzy zdecydują się na naukę w Żaku, nauczą się m.in. kwalifikować sprzęt i wyroby medyczne do procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji oraz przygotowywać narzędzia i sprzęt przy użyciu odpowiednich metod, środków i urządzeń. Co ważne, podczas nauki w Żaku słuchacz zrealizuje też praktyki zawodowe, dzięki czemu później łatwiej będzie mu znaleźć pracę na pełen etat – zwłaszcza, że placówki, z którymi Żak nawiązał współpracę, chętnie zatrudniają absolwentów kierunku.
W ramach ciekawostki warto też dodać, że technicy sterylizacji medycznej znajdą zatrudnienie również w gabinetach weterynaryjnych, w których sterylizacja narzędzi i sprzętu przed wykonaniem zabiegu także jest konieczna.
Reklama.